/fot. mat. inwestora/

Toruński Fort X ożyje za sprawą prywatnego inwestora. Architektom zależy na jak najwierniejszym odtworzeniu stanu z przełomu XIX i XX wieku. W historycznych wnętrzach powstanie hotel z blisko 30 pokojami i apartamentami, a w dobudowanej części budynek z salą konferencyjną i restauracją oraz niezależny budynek apartamentowy. Nowe budynki będą ukryte pod ziemią i wkomponowane w odtworzone wały forteczne. Koncepcja rewitalizacji fortu została pozytywnie zaopiniowana przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Schron zostanie poddany renowacji z odtworzeniem stolarki okiennej i drzwiowej, elewacji z charakterystycznymi dla pruskich fortyfikacji rurami wentylacyjnymi, fortyfikacji ziemnych i odwodnienia majdanu.

Trwają prace porządkowe związane z gruntownym oczyszczeniem fosy i przywróceniem jej pierwotnego kształtu. Trwają także prace nad dokumentacją budowlaną niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę.

Inwestorem jest spółka MKW Proinvest z Kijewa Królewskiego. Za koncepcję rewitalizacji i projekt hotelu odpowiada Pracownia Reżyserii Architektury Archigeum.

Inwestycja jest na etapie projektowania, budowa potrwa 2-4 lata. (r)

Published On: 31 lipca, 2018 / Categories: Hospitality – treść bezpłatna, Hospitality 13/2018 /